Gazdaság,  Hírek

Végre beindulhat az amerikai nagysebességű vasúthálózat építése?

Az Egyesült Államok, 340 milliós lakosságával, 71 államközi autópályájával és több mint 5000 nyilvános repülőterével a világ egyik legnagyobb országának számít, azonban a gyorsvasutak terén még mindig lemaradásban van. Jelenleg az Egyesült Államokban nem található működő nagysebességű vasútvonal, de a közeljövőben két ilyen projekt építése kezdődött meg, ami talán reményt adhat a jövőbeli fejlődésre. Rick Harnish, a High Speed Rail Alliance nevű amerikai civil szervezet képviselője optimistán nyilatkozott a helyzetről. Szerinte a két projekt, a San Francisco és Los Angeles közötti, valamint a Las Vegas és Los Angeles közötti vonal építése egyértelműen pozitív lépés. Az előbbi vonal építése különösen nehéz feladat, mivel Kalifornia hegyein kell átkelni, míg a Las Vegas és Los Angeles közötti szakasz viszonylag egyszerűbb, mivel sík területen halad.

Ezen kívül tervek vannak egy Portlandből Seattle-be, majd onnan Vancouverbe vezető HSR vonal kialakítására is, valamint egy Dallas és Houston közötti vonalra is. Harnish azonban figyelmeztetett, hogy a Portland és Seattle közötti vonal tervezése „lassan halad”, míg a Texasban tervezett vonal jövője kétségessé vált, miután Trump elnök kormánya lemondott egy 63,9 millió dolláros támogatásról. Ezzel szemben Kínában a nagysebességű vasúthálózat hossza idén várhatóan meghaladja az 50 000 kilométert, míg az Európai Uniónak 8556 kilométer HSR vonala van, közülük Spanyolország a legnagyobb, 3190 kilométerrel.

Az Egyesült Királyságban jelenleg egyetlen működő HSR vonal található, a High Speed 1, ami a Csatorna-alagutat köti össze London St Pancras állomásával. A High Speed 2 építése London Euston és Birmingham között folyik, de a projekt finanszírozási problémái jól ismertek. Az, hogy miért maradt le az Egyesült Államok a nagysebességű vasutak terén, részben a kultúrából fakad. Will Doig, az amerikai vasúti ipar újságírója és szerzője rámutatott, hogy az amerikaiak autófüggő nemzet, és sokan nem érzik szükségét a gyorsvasutaknak, vagy nem akarják, hogy az ő területükön épüljön meg.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az állami tulajdonú Amtrak, az Egyesült Államok utasszállító vonat szolgáltatója, új vezetője, Stephen Gardner, a múlt hónapban lemondott. A lemondását széles körben a Fehér Ház nyomásával hozták összefüggésbe. Az Amtrak jelenleg nem üzemeltet nagysebességű vonatokat, de az év végén 28 új, 160 mph sebességgel közlekedő NextGen Acela vonatot állítanak forgalomba a Boston és Washington DC közötti északkeleti folyosón. Azonban a 457 mérföldes vonalon csak körülbelül 50 mérföld van, ahol a vonatok 150 mph sebességgel haladhatnak.

A kaliforniai és nevadai nagyszabású gyorsvasúti projektekben az Amtrak nem vesz részt. A Los Angeles és San Francisco közötti projektet, a California High-Speed Rail-t, Kalifornia állam vezeti, és várhatóan 2033-ra készül el. A Los Angeles és Las Vegas közötti Brightline West projekt pedig magánkézben van, és 2028-ra tervezik megnyitni. Harnish szerint világszerte 23 ország rendelkezik HSR-rel, és az ő nonprofit szervezete az Egyesült Államokban való bevezetésére összpontosít.

A nagysebességű vonatok biztonságos működése nem egyszerű feladat. Harnish kiemeli, hogy nem lehetnek kereszteződések az autópályákkal, és a vonalnak nagyon egyenesnek és zárt folyosón kell haladnia. Kínában a nagysebességű vasutak építése továbbra is folytatódik, és a várakozások szerint 2030-ra a teljes távolság körülbelül 60 000 kilométerre nő. A kínai városok, amelyek HSR kapcsolatokat kapnak, gazdasági növekedést tapasztalnak, átlagosan 14,2%-át. Kínai vállalatok a szomszédos ázsiai országok, például Indonézia, Malajzia, Thaiföld és Vietnam gyorsvasúti rendszereinek kiépítésében is részt vesznek.

Doig hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államoknak a HSR fejlesztéséhez kulturális változásra van szüksége, és el kell kezdenie azon gondolkodni, hogy milyen jövőt szeretne. Harnish is egyetért abban, hogy a szövetségi kormány kulcsszerepet játszik a HSR sikeres működésében, de a Fehér Ház már visszautasította a tervezett Houston és Dallas közötti vonal szövetségi támogatását. Duffy, az Egyesült Államok közlekedési minisztere a projektet a „adóforintok pazarlásának” nevezte. Scott Sherin, a francia Alstom vonatgyártó cég vezetője megkérdőjelezte, hogy az Egyesült Államoknak van-e politikai akarata, hogy a közpénzeket vasúti projektekre költse más közlekedési módokkal szemben. Emellett megjegyezte, hogy a leendő HSR vonalak nehezen juthatnak be a városközpontokba, mivel túl sok épület található ott.

Doig szerint a jövőben szeretné látni, hogy Kína segít több HSR építésében az Egyesült Államokban, de úgy véli, hogy a politikai helyzet miatt erre nem sok esély van. „Ez politikailag nagyon nehéz,” mondta. „Sajnálatos, mert ha nem lenne annyi ellenségeskedés az Egyesült Államok és Kína között, láthatnánk, hogy egy partneri viszony valóban csodálatos dolgokat hozhatna létre az Egyesült Államok számára.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cze1erz9jxko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük