Gazdaság,  Hírek

USA és UK megállapodás a Trump által kivetett autó- és fémtarifák csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új kereskedelmi megállapodás keretében az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autók importvámját, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát. Ez a megállapodás enyhülést hoz az Egyesült Királyság kulcsfontosságú iparágainak, amelyek a Donald Trump elnök által bevezetett új vámokkal szembesültek 2021 januárjában, amikor ismét hivatalba lépett. Azonban a megállapodás nem érinti a legtöbb brit termékre vonatkozó 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad. A két ország vezetői, Boris Johnson brit miniszterelnök és Donald Trump, a megállapodást jelentősnek minősítették, azonban elemzők úgy vélik, hogy az nem változtatott érdemben a kereskedelmi viszonyokon, amelyek a Trump által bevezetett változások előtt álltak.

A megállapodásról hivatalos dokumentumot nem írtak alá, és a két kormány bejelentései részletekben szegények voltak. Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője a Jaguar Land Rover gyárában tett nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a megállapodás „fantasztikus alapot” teremt a brit üzletek és munkavállalók számára. Kiemelte, hogy a megállapodás megvédi a brit munkahelyeket a kulcsfontosságú szektorokban, mint például az autógyártás és az acélipar. A Fehér Házban Trump „nagyszerű megállapodásnak” nevezte az egyezséget, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozta a megállapodás jelentőségét.

A két fél megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autók importvámját, amelyet Trump az előző hónapban 25%-ra emelt, 10%-ra 100,000 autóra évente. Ez a lépés kedvezően hat a luxusautógyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce számára, ugyanakkor a jövőbeli növekedést is korlátozhatja, hiszen ez körülbelül annyi, mint amennyit az Egyesült Királyság az előző évben exportált. Jonathan Reynolds, az üzleti szekretárius, a BBC-nek adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszítheti a munkahelyek ezreit az autógyártók körében, ha a vámok továbbra is érvényben maradnak.

A megállapodás részeként a Trump által korábban 25%-ra emelt acél- és alumíniumvámokat is csökkentették. Az Egyesült Államok helyette kvótákat állapít meg, ahogyan az korábban is történt. A két ország együttesen beleegyezett abba is, hogy évente legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhatnak egymás országából. Az Egyesült Államok közölte, hogy a változás jelentősen növeli az Egyesült Királyságnak értékesített marhahús mennyiségét, amely korábban 20%-os vámokkal terhelve és 1,000 tonnára korlátozva volt. Összességében az Egyesült Államok azt állítja, hogy a megállapodás 5 milliárd dolláros (3.8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolban és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekben.

A brit acélipar vezetője, Gareth Stace is üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagy megkönnyebbülést” nyújt a szektor számára. Más üzleti csoportok azonban bizonytalanságukat fejezték ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója azt mondta, hogy „jobb, mint tegnap, de mindenképpen nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Miközben a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok több részletet és átláthatóságot kértek a Parlamentben.

A konzervatív párt vezetője, Kemi Badenoch kritikákat fogalmazott meg, mondván, hogy a megállapodás lényegében a brit vámok csökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek. A liberális demokraták szavazást követeltek a megállapodás ügyében a Parlamentben, hangsúlyozva, hogy az MP-k megkérdezése nélkül tiszteletlenség lenne a közvélemény felé. Sir Ed Davey rámutatott, hogy bármilyen kereskedelmi megállapodás esetén, különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump, a részletekben rejlik a bökkenő.

A megállapodás részletei még nem világosak, és sok kérdés továbbra is nyitott. Trump többször is hangoztatta, hogy szeretné megadóztatni a gyógyszerek importját, hogy biztosítsa az Egyesült Államok erős gyártási bázisát a kritikus gyógyszerek számára. A brit kormány hangsúlyozta, hogy nem fogják gyengíteni az élelmiszerimportok minőségi követelményeit. Míg az Egyesült Királyság láthatóan tett néhány kötelezettségvállalást, sok szakértő úgy véli, hogy „a részletekben rejlik a megoldás”. A kormány továbbra is szélesebb körű kereskedelmi megállapodást keres az Egyesült Államokkal, miután csökkentették az autó- és acélvámokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük