
Súlyos csapás Skóciának az EU megállapodása, állítja a halászati szövetség
Skócia halászati iparának egyes szegmensei éles kritikával illették Sir Keir Starmer kormányát, mondván, hogy az EU-val kötött megállapodás során „kapituláltak”. A Munka Párt miniszterei egy 12 éves megállapodást fogadtak el, amely kiterjeszti az EU-s hajók meglévő vízhozzáférését, cserébe csökkentett ellenőrzésekért és korlátozásokért az élelmiszerexportban. Ezt a megállapodást a Skót Halászati Szövetség (SFF) „katasztrofálisnak” minősítette, míg Kate Forbes, a skót miniszterelnök-helyettes „nagy árulásnak” nevezte a skót halászflotta irányába. Ugyanakkor a lazacfarming szektor képviselője, a Salmon Scotland üdvözölte a megállapodást, mint ami „csökkenti a bürokráciát”, lehetővé téve a skót termékek és emberek könnyebb hozzáférését az EU piacaihoz.
A brit miniszterelnök hivatalosan bejelentette a megállapodást az első brit-európai uniós csúcstalálkozón, hangsúlyozva, hogy ez „nyer-nyer” helyzetet teremt. Kijelentette, hogy a megállapodás „lebontja” a kereskedelmi akadályokat, és megszünteti a „felesleges nehézségeket” a skót termékek európai értékesítése során. Starmer hozzátette, hogy a halászati megállapodás védi az Egyesült Királyság hozzáférését, anélkül, hogy növelné az EU hajóinak számát, emellett más intézkedések révén a kagylók ismét értékesíthetők lesznek Európában.
Forbes üdvözölte a szorosabb együttműködést, amely „kicsit helyreállítja a Brexit folytán keletkezett károkat”. Ugyanakkor kritizálta a skót kormány előzetes tájékoztatásának hiányát a halászati megállapodásról. „Tekintettel a halászat fontosságára Skóciában, megdöbbentő, hogy a skót kormány nem kapott figyelmeztetést erről a nagy árulásról” – mondta.
A korábbi Brexit utáni megállapodás keretében az Egyesült Királyság 25%-os halászati jogokat nyert vissza az EU-tól, de ez lehetővé tette az európai hajók folyamatos hozzáférését az Egyesült Királyság vizeihez. Ez a megállapodás 2026 június végén járt volna le, de az új megállapodás ezt 2038 nyaráig meghosszabbítja. A megállapodás nem tartalmaz változást a part menti közösségek halhoz való hozzáférésében, és nem csökkenti a brit kvótát, sem nem növeli az EU által kifogható hal mennyiségét.
Elspeth Macdonald, az SFF vezérigazgatója aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megállapodás megszünteti az Egyesült Királyság „tárgyalási tőkéjét” a jövőbeni tárgyalások során. A BBC Radio Good Morning Scotland műsorában elmondta: „Ez nem egy visszalépés, hanem totális kapituláció az EU előtt, és katasztrofális következményekkel jár a skót halászflotta számára.” Macdonald hangsúlyozta, hogy az EU egyértelműen megtagadta a 2020-ban aláírt megállapodás betartását, és újabb többéves megállapodást követel.
Bár a megállapodást sokan bírálták, mások a skót halászati és élelmiszer-termelési iparban üdvözölték. Tavish Scott, a Salmon Scotland vezérigazgatója elmondta, hogy az új megállapodás segít csökkenteni a termékek EU piacra jutásához szükséges időt. A szervezet közlése szerint a skót lazac nemzetközi értékesítése 2024-ben rekordot döntött, elérve a 844 millió fontot, Franciaországban, ahol a skót lazac a „Label Rouge” minősítést kapta, a legnagyobb piac 462 millió fonttal.
A megállapodás a kagylótermelők számára is kedvező, hiszen az EU 2021-ben betiltotta a brit halászok számára a live mussel, osztriga, kagyló, éti csiga és fésűs kagyló értékesítését. A korábbi szabályok szerint a halászok nem szállíthatták ezeket az állatokat az EU-ba, hacsak nem kezelték őket tisztítóüzemekben. Mike Park, a Skót Fehérhal Szövetség vezérigazgatója a megállapodást „teljes árulásnak” nevezte, hangsúlyozva, hogy ez a halászati ipar harmadik alkalommal „lett elárulva”.
A skót konzervatív párt képviselője, Harriet Cross a megállapodást „megadásnak” és a skót halászati ipar legnagyobb árulásának nevezte, amit valaha láttak. Kijelentette: „Halászainkat Keir Starmer bábuiként használják, ami katasztrofális következményekkel jár part menti közösségeink számára.”
Az Egyesült Királyság kormánya 360 millió font értékű alapot is bejelentett a part menti közösségek fejlesztésére a megállapodás részeként, amely új technológiák és berendezések modernizálására, munkaerő-képzésre és a part menti közösségek „újraélesztésére” fordítódik. A skót kormány 2023-as jelentése szerint körülbelül 4000 ember dolgozik Skócia kereskedelmi tengeri halászati iparában, amely 2022-ben 335 millió font bevételt hozott, több mint a felét Aberdeenshire-ből, beleértve a legnagyobb brit halászati kikötőt, Peterhead-et.
A halászati és akvakultúra ipar körülbelül 2200 munkahelyet biztosít, és 2022-ben 337 millió fontot hozott a skót gazdaságba. Míg Keir Starmer ezt a brit-európai uniós megállapodást „nyer-nyer” helyzetnek nevezte, a skót halászati ipar minden része nem feltétlenül osztja ezt a nézetet. A Skót Halászati Szövetség és a Salmon Scotland éles ellentéte rávilágít arra, hogy bármilyen megállapodás kereskedelmi kompromisszumokat is magában foglal. Az Egyesült Királyság kormánya a part menti közösségek számára elérhető 360 millió fontos alap bevezetésével próbálja mérsékelni a halászati ipar egyes szereplőinek csalódottságát.

