
Rubio figyelmeztet: Szíria egy lépésre van a teljes körű polgárháborútól
Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, sürgette Szíria átmeneti hatóságainak támogatását, figyelmeztetve arra, hogy az ország mindössze hetekre állhat a „potenciális összeomlástól és egy teljes körű polgárháborútól, amely epikus méreteket ölthet”. A Szenátus Külügyi Bizottsága előtt tett nyilatkozatában Rubio védelmébe vette Donald Trump elnök múlt heti döntését, amely szerint felfüggesztette a Szíriára vonatkozó szankciókat, mielőtt találkozott volna Ahmed al-Sharaa elnökkel, aki egykori al-Kaida parancsnokként a lázadó offenzíva vezetője volt, amely decemberben megdöntötte Bashar al-Assad rezsimjét. Trump indoklása az volt, hogy más országok szeretnék támogatni Sharaa kormányát és segélyeket küldeni, de aggódtak a szankciók miatt – magyarázta Rubio.
A szankciókat az Egyesült Államok a szíriai polgárháború során elkövetett atrocitások miatt vezették be, amelyben több mint 600 000 ember vesztette életét, és 12 millióan kényszerültek elhagyni otthonaikat. A külügyminisztérium korábban hangsúlyozta, hogy a szankciók feloldásának több feltétele van, többek között a vallási és etnikai kisebbségek védelme. Bár Sharaa ígéretet tett arra, hogy ezt megvalósítja, az országot az utóbbi hónapokban két hullámban sújtották halálos szektaerőszakok. Márciusban közel 900 civilt, főként Assad Alavita szektájának tagjait ölték meg a kormányerők a nyugati partvidéken, miközben a biztonsági erők és a volt rezsim hívei között harcok zajlottak – állítja egy megfigyelőcsoport. A hívek állítólag majdnem 450 civilt és 170 biztonsági személyt öltek meg. Május elején pedig több mint 100 embert öltek meg összecsapásokban a drúz vallási kisebbség fegyveresei, az új biztonsági erők és szövetséges szunnita iszlám harcosok között Damaszkusz két külvárosában és a Suweida déli tartományban.
A súlyos erőszak előtt sok kisebbségi közösség tagja aggódott az új átmeneti hatóságok miatt, amelyek Sharaa szunnita iszlám csoportja, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dominálja. Ez a csoport egykori al-Kaida-hoz kapcsolódó szervezet, amelyet a ENSZ, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság továbbra is terrorista szervezetnek minősít. Sharaa maga is a „különösen kijelölt globális terrorista” listáján szerepel az Egyesült Államokban, bár a Biden-adminisztráció tavaly decemberben bejelentette, hogy eltörlik a 10 millió dolláros (kb. 7,5 millió font) nyomravezetői díjat a letartóztatásáért.
Sharaa múltjának ellenére Trump lehetőséget látott arra, hogy találkozzon vele, miközben részt vett a Perzsa-öböl vezetőinek csúcstalálkozóján Szaúd-Arábiában. Ezt követően az amerikai elnök újságíróknak azt mondta, hogy Sharaa egy „fiatal, vonzó fickó”, hozzátéve: „Kemény ember. Erős múlt. Nagyon erős múlt. Harcos.” „Valóban van esélye arra, hogy összefogja Szíriát” – mondta, hozzátéve, hogy „ez egy szétszakított ország”.
Sharaa ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy Trump döntése a szankciók feloldásáról „történelmi és bátor döntés, amely enyhíti az emberek szenvedését, hozzájárul újjászületésükhöz és megalapozza a stabilitást a régióban”. Rubio a szenátusi bizottság előtt viccelődve megjegyezte, hogy „a rossz hír az, hogy az átmeneti hatóság képviselői… nem haladták meg az FBI háttérellenőrzését”. „De a másik oldalon, ha kapcsolatba lépünk velük, működhet, nem működhet. Ha nem lépünk kapcsolatba velük, az garantáltan nem működne” – tette hozzá. „Valójában úgy véljük, hogy az átmeneti hatóság, figyelembe véve a kihívásokat, talán hetek, nem sok hónap múlva potenciális összeomlás és egy teljes körű polgárháború előtt áll, gyakorlatilag az ország szétesésével.” Nem részletezte a helyzetet, de megjegyezte, hogy Szíria kisebbségei „mély belső bizalmatlansággal küzdenek… mert Assad tudatosan uszította ezeket a csoportokat egymás ellen”.
Rubio hozzátette, hogy Trump gyorsan döntött a szankciók feloldásáról, mert „a térség országai segélyt akarnak juttatni, segíteni akarnak nekik. És ezt nem tehetik, mert félnek a szankcióinktól”. Miközben Rubio beszélt, az Európai Unió külügyminiszterei is beleegyeztek abba, hogy feloldják a Szíriára vonatkozó gazdasági szankciókat. „Segíteni akarunk a szíriai népnek egy új, befogadó és békés Szíria újjáépítésében” – írta Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője a X közösségi oldalon. „Az EU mindig is támogatta a szíriaiakat az elmúlt 14 év során – és ezt továbbra is fogja tenni.” A szíriai külügyminisztérium pedig közölte, hogy a döntés „egy új fejezet kezdetét jelenti a szíriai-európai kapcsolatokban, amely közös jóléten és kölcsönös tiszteleten alapul”.

