Hírek,  Mindennapok

Katasztrofális utcai szeméthelyzet: soha nem volt még ennyire koszos a város

A szemétlerakás problémája már válságos szintet ért el a walesi kampánycsoportok szerint, miután egy friss felmérés rávilágított, hogy a walesi utcák tisztasága a legrosszabb állapotban van a mérések 17 éves történetében. A Keep Wales Tidy szervezet megállapította, hogy a helyzet romlása főként az útközben fogyasztott ételek és italok csomagolásának drámai növekedésével, valamint a helyi önkormányzatok utcatisztítási költségvetésének csökkenésével magyarázható. Az önkormányzatok a BBC-nek nyilatkozva elmondták, hogy nehezen tudják fenntartani a költségvetésüket a szemét eltakarítására, mivel más területeken, például a szociális ellátásban egyre növekvő kiadásokkal kell szembenézniük.

A walesi kormány azt ígérte, hogy együttműködik a helyi hatóságokkal és más érintettekkel annak érdekében, hogy tisztább és gondozottabb területeket biztosítson. Az éves jelentés szerint a legrosszabb utcatisztasági eredményeket mutatták ki, mióta a jótékonysági szervezet elkezdte a felméréseit. A Keep Britain Tidy hasonló jelenségről számolt be az Egyesült Királyságban, ahol szintén csak néhány helyszín mentes a szeméttől. A Skóciában tavaly kihirdetett „szemétválság” ellenére a helyzet ott is romlott, a szemetek mennyisége tovább növekedett.

Walesben a legrosszabb helyzet a városokban és falvakban tapasztalható, ahol a városi területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” szemétszintet mutatott. A legszennyezettebb utcák aránya 286%-kal nőtt, és a leggyakoribb szemétfajták közé tartozik a dohányzással kapcsolatos hulladék, valamint az ételek és italok csomagolásai. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ az utcák tisztán tartására, a legrosszabb „D” minősítést kapott utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatók, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott.

A Splottban élő Malcolm Davies elmondta, hogy a környéken a szemét mennyisége „egyszerűen rémálom”. „Én élek a legutolsó házban, és mindent megkapunk, ami eldobálva kerül ide – gyümölcs héjak, csomagolópapírok fújdogálnak a kertünkbe,” mondta. „Egyre öregebb vagyok ahhoz, hogy folyamatosan takarítsak.” A hulladék illegális lerakása, vagyis a „fly-tipping” szintén komoly probléma, amely ellen Davies azt javasolta, hogy kamerákat kellene telepíteni a bűncselekmények elkerülése érdekében. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent,” tette hozzá. „Nem túl szép, ha vendégek jönnek, és csak a szemetet látják.”

Egy másik Splott-i lakó, Lynne Thomas, aki havi önkéntes takarításokat szervez, elmondta, hogy sok szemét azért keletkezik, mert az emberek nem helyesen használják a kukáikat. „A sirályok okosak lettek – ha bármilyen ételt tartalmazó zsákot látnak, másodpercek alatt ott vannak, szétszedik és szétszórják az utcákon,” figyelmeztetett. Thomas hangsúlyozta, hogy a helyzet szomorú és hatással van az emberek mentális egészségére. „Aki itt élt egész életében, az mostanában azt mondta nekem, hogy kétségbeesett a szemét mennyisége miatt az utcákon,” tette hozzá.

A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcatisztításra a 2023-24-es időszakban. Barry Island népszerű üdülőhelyén a szemét kezelése „ipari méretű feladat”, ahogy Lis Burnett, a helyi önkormányzat vezetője fogalmazott. Itt évente több mint 250 tonna szemetet takarítanak el a strandokról, ami körülbelül 800 000 fontba kerül. Burnett elmondta, hogy a költségvetések csökkenése miatt sok önkormányzat nehezen találja meg a szükséges forrást a szolgáltatások biztosításához.

A walesi kormány a Keep Wales Tidy-hoz hasonló szervezetekkel együttműködve próbálja megoldani a helyzetet, és felhívta a figyelmet arra, hogy a felelősség nem csupán a kormány vagy az önkormányzatok feladata, hanem a lakosság és a vállalkozások közös feladata is. Az illegális szemétlerakás problémája szintén sürgető, és a walesi kormány új intézkedéseket vezetett be a hulladékcsökkentés érdekében, például a csomagolásokért felelős gyártói felelősségi rendszer bevezetésével.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1dr1k6933no

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük