Gazdaság,  Hírek

Dél-afrikai bűnügyi statisztikák cáfolják a fehér népirtás” állításokat – közölte a miniszter

Dél-Afrika legfrissebb bűnügyi statisztikái megcáfolják azokat az állításokat, miszerint népirtás zajlik a fehér emberek ellen – jelentette ki az ország rendőrségi minisztere, Senzo Mchunu. Az állítás, hogy a fehér farmerokat célozzák meg gyilkosok, Donald Trump volt amerikai elnök által is felerősítve hangzott el, amikor a közelmúltban találkozott Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnökkel. Trump azt állította, hogy a fehér gazdák Dél-Afrikában kivégzések áldozatai, és üldöztetésnek vannak kitéve. Mchunu azonban különböző statisztikákra hivatkozva azt mondta, hogy január és március között a farmokon meggyilkolt hat ember közül öt fekete, míg egy fehér volt. A fehér áldozat egy farmon élt, míg a fekete áldozatok között két gazda, két alkalmazott és egy menedzser szerepelt.

A rendőrségi miniszter hozzátette, hogy az előző negyedévben, 2024 októbere és decembere között tizenkét gyilkosságot regisztráltak a farmokon, ezek közül csupán egy, egy farmtulajdonos volt fehér. Mchunu elmondta, hogy a rasszok szerinti bontás az első alkalom, hogy Dél-Afrika bűnügyi statisztikáiban megjelenik, és ezt a lépést a közelmúltban felmerült népirtás állításai miatt tette. Hangsúlyozta, hogy a farmgyilkosságok története az országban mindig is torzítva és egyoldalúan volt ábrázolva.

Februárban egy dél-afrikai bíró elutasította a népirtás gondolatát, mondván, hogy az „nyilvánvalóan kitalált” és „nem valós”. Ez a döntés egy örökségi ügyben született, amelyben egy gazdag jótékony adományozó számos fehér felsőbbrendűségi csoportnak tett adományt. A népirtásról szóló állítások évek óta keringenek Dél-Afrikában, és figyelmet kaptak a jobboldali csoportoktól az Egyesült Államokban. Ramaphosa a közelmúltban látogatást tett a Fehér Házban, hogy próbálja helyreállítani az országok közötti kapcsolatokat, miután Trump menedékjogot ajánlott fel közel 60 afrikanernek, akik a 17. században érkezett holland telepesek leszármazottai, mondván, hogy ők „igazságtalan faji megkülönböztetés áldozatai”.

A találkozón, amelyet élőben közvetítettek, Trump felkészületlenül érte Ramaphosát, videókat és képeket mutatva, amelyekkel alátámasztani próbálta a fehér népirtásra vonatkozó állításait. A BBC szerint ez a „bizonyíték” számos hamis információt tartalmazott. Mchunu pénteken hangsúlyozta, hogy tisztelik az Egyesült Államokat mint országot, valamint az ott élő embereket és Trump elnököt, de a népirtás történetét teljesen megalapozatlannak és alaptalannak tartják. Az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának szóvivője szintén elítélte Trump megjegyzéseit, hangsúlyozva, hogy a népirtás kifejezést nem szabad könnyedén használni, és hogy Dél-Afrika történetét figyelembe véve ez teljesen helytelen.

Dél-Afrika a világ legmagasabb gyilkossági rátájával büszkélkedhet, és Mchunu elismerte, hogy a bűnözés hatalmas probléma az országban, de hozzátette, hogy a társadalom minden rétegét érinti. A miniszter elutasította Trump azon állításait is, miszerint a kormány kisajátítja a fehér gazdák földjeit. Korábban Ramaphosa aláírt egy vitatott törvényt, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy bizonyos körülmények között kártalanítás nélkül kisajátítsa a magántulajdonban lévő földet. Az amerikai elnök hivatkozása szerint Dél-Afrikában a fehér kisebbség birtokolja a magántulajdonban lévő földek és a vagyon túlnyomó részét, több mint 30 évvel az apartheid rasszista rendszerének megszüntetése után.

A Dél-Afrika és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok Trump hivatalba lépése óta romlottak. Az amerikai vezető nemcsak menedékjogot ajánlott az afrikanereknek, hanem csökkentette a Dél-Afrikának nyújtott segélyeket és kiutasította az ország nagykövetét is. A feszültségek és a félreértések ellenére Dél-Afrika továbbra is törekedni fog a nemzetközi kapcsolatok helyreállítására, miközben a bűnözés és a társadalmi egyenlőtlenségek kezelése is prioritás marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgr5xe7z0y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük