
Az Egyesült Királyság kész fizetni az EU védelmi programjaiba való belépésért
A brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy támogatja a brit vállalatokat az Európai Unió védelmi költségvetési programjaiba való belépéshez, amelyek értéke több száz milliárd fontot tesz ki. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy „készen állunk megfizetni a magunk részét, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdonjogokat és exportlehetőségeket.” Healey ígérete szerint a Ukrajnának nyújtott támogatásból háromnegyedrészt brit cégekre költik el a forrásokat. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy a brit vállalatok akár ki is maradhatnak a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem fizetnek a részvételért.
Miközben a második világháború végét ünneplő 80. évforduló képei és hangjai elhalványulnak, a világ figyelme a jövőbeli konfliktusok lehetőségére terelődik. Orosz agresszió a keleti határok mentén, valamint az Egyesült Államok csökkenő hajlandósága a nyugati védelmi garanciák nyújtására, egyre inkább a katonai szükségletek felé irányítják a figyelmet és a költségvetéseket Európában. 2023 márciusában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd font) kívánnak gyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit vállalatok szeretnének az élvonalban lenni ezen kiadások során, és a BAE Systems védelmi óriás új munkacsoportokat hozott létre, valamint átalakította beszállítói láncait.
A BBC ritka lehetőséget kapott, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol naponta több ezer 155 mm-es lövedéket gyártanak, amelyek iránt óriási kereslet mutatkozik, különösen Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállása során. A gyár jelenleg 24 órás műszakban működik, és az új beszállítói láncok, amelyek a robbanóanyagok és hajtóanyagok nagyobb részét hazai forrásból biztosítják, lehetővé teszik, hogy a gyár, valamint a walesi testvérlétesítménye 16-szoros termelésnövelést érjen el az elkövetkező öt évben – mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Világos, hogy hosszú ideig szükség lesz a készletek feltöltésére és a meglévő készletek pótlására” – tette hozzá. A BAE tervezései szerint a lőszergyártási kapacitás növelésére irányuló program keretében új gépeket építenek Washingtonban, valamint új töltőüzemet alakítanak ki Dél-Walesben. Cardew hangsúlyozta, hogy alapvetően a gyártási kapacitás növeléséről és a beszállítói láncok ellenálló képességének kiépítéséről van szó, hogy a robbanóanyagok és hajtóanyagok az Egyesült Királyságban készüljenek, ahol nagyobb kontroll és szuverenitás áll rendelkezésre a lőszergyártás kritikus elemei felett.
A BAE az elmúlt öt évben 15 ezer új munkahelyet teremtett és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey miniszter szerint az Ukrajnában tanult leckék jótékony hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel együtt serkenthetjük a brit üzleti szektort” – mondta. „Ma már annyi időt töltök a befektetőkkel való egyeztetéssel, mint az ipari szereplőkkel” – tette hozzá. „Ami elveszett a figyelmünkből, az az, hogy ha egy ország fenyegetés alatt áll, az erői csak olyan erősek, mint az ipar, amely mögötte áll.” Jelenleg a védelem már 400 ezer munkahelyet és 12 ezer céget támogat, és a védelemre fordított kiadások növekedését a brit munkahelyek számának emelkedésével mérik. A brit kormány már bejelentette, hogy a védelmi kiadásokat 2027-re a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni, amelyhez egy újabb 6 milliárd fontot a nemzetközi segélyezési költségvetésből fognak átcsoportosítani.
Ugyanakkor néhány védelmi szakértő szerint valószínűbb, hogy a pénzt elsősorban alapinfrastruktúrára költik, nem új fegyverekre. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományokért felelős igazgatója elmondta, hogy az első kihívás az, hogy több prioritás van, mint amennyi ténylegesen költhető pénz. „Szerintem az első dolog, amivel foglalkozni fognak, az a védelemben lévő hiányosságok pótlása és az alapok javítása” – mondta. Ez magában foglalja a képzésre és toborzásra, valamint a nagy infrastrukturális fejlesztésekre és szálláshelyekre való nagyobb költést, mielőtt egyáltalán gondolnának a harckocsikra, repülőgépekre és légijárművekre.
A háborúból levont másik tanulság a csatatér természetének megváltozása. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna a legnagyobb dróngyártó Európában. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy a vállalat egy sor felvásárlás révén most a második legnagyobb dróngyártó Európában. Az európai legnagyobb védelmi vállalatként a BAE jól helyezkedik el, hogy részesedjen az európai újrafegyverkezésből. A BAE részvényei a 2022-es orosz invázió óta megháromszorozódtak. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a befektetést.

