Gazdaság,  Hírek

Amerikaiak megerősítették, hogy magáncégek szállítanak segélyt Gázába, holott az ENSZ aggasztónak találja

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert dolgoznak ki a humanitárius segélyek biztosítására a palesztinok számára Gázában, amely magáncégek közreműködésével valósulna meg, miközben Izrael blokádja a harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztó központokat” alakítanak ki, amelyeket biztonsági vállalatok fognak védeni, és ezek kezdetben több mint egymillió ember számára biztosítanak élelmiszert és egyéb szükségleteket, célja pedig, hogy megakadályozzák a Hamász segélyek eltulajdonítását. Huckabee határozottan kijelentette, hogy Izrael nem vesz részt a segélyek kézbesítésében vagy elosztásában, ugyanakkor az izraeli erők biztosítják a központok körüli biztonságot.

A terv részletei közben nagy vitákat váltottak ki, mivel az ENSZ ügynökségei kijelentették, hogy nem fognak együttműködni a javaslattal, mivel az „fegyverré” formálja a segélyt. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinálásáért Felelős Irodájának szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy „csak olyan erőfeszítésekben fogunk részt venni, amelyek összhangban állnak elveinkkel”. Hozzátette, hogy „nincs ok arra, hogy olyan rendszert állítsunk fel, amely ellentétes bármilyen elvet követő humanitárius szervezet DNS-ével”.

Márciustól kezdve Izrael teljesen leállította a Gázába irányuló segélyszállítmányokat, beleértve az élelmiszert, menedéket, gyógyszereket és üzemanyagot, ami humanitárius válságot okozott a 2,1 milliós lakosság számára. Az OCHA adatai szerint a gázai közösségi konyhák egyharmada az elmúlt két hétben kénytelen volt bezárni az élelmiszer- és üzemanyaghíján. Ezek között volt a World Central Kitchen utolsó két mobil konyhája is, amely naponta 133 000 étkezést biztosított, mielőtt kedden elfogytak az alapanyagok. Az alapvető élelmiszerek ára is elszállt, Gázai városban egy 25 kg-os lisztzsák ára már 415 dollárra (313 font) emelkedett, ami harmincszoros növekedés február vége óta.

Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben kifejtette, hogy Donald Trump elnök sürgősnek tartja a gázai segélyezést, és csapata megkapta a feladatot, hogy mindent megtegyenek a segélyezési folyamat felgyorsítása érdekében. Izrael és az Egyesült Államok a Hamászt vádolják a segélyek eltérítésével, Huckabee megjegyezte, hogy a korábbi intézkedések gyakran a Hamász élelmiszer-eltulajdonításával zárultak. Az ENSZ és más ügynökségek azt állítják, hogy erős felügyeleti mechanizmusok állnak rendelkezésükre, és hogy amikor a segélyek beáramlottak Gázába, a fosztogatások esetei jelentősen csökkentek.

A Trump-kormányzat igyekszik támogatást szerezni az új segélykezdeményezés mögött, különösen Trump jövő heti látogatása előtt a gazdag arab öböl országokban, amelyek támogathatják a projekt finanszírozását. Azt is közölték, hogy egy nem kormányzati szervezetet alapítottak, és a segélyek kiszállítása nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee hangsúlyozta, hogy az izraeli erők biztosítani fogják a szükséges biztonságot, mivel ez háborús zóna, de nem fognak részt venni az élelmiszer elosztásában vagy annak Gázába juttatásában.

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) néven ismert újonnan bejegyzett szervezet célja, hogy négy elosztóhelyet hozzon létre, ahol élelmiszert, vizet és higiéniai csomagokat osztanak ki kezdetben 1,2 millió ember számára – ez a lakosság kevesebb mint 60%-át jelenti. A GHF dokumentumai szerint a projekt célja, hogy végül minden gázai lakoshoz eljuttassa a segélyt. Az alapítvány elvei között szerepelnek az emberiesség, a pártatlanság, a semlegesség és a függetlenség. A dokumentum azonban nem tartalmaz részleteket arról, hogy a segélyezési mechanizmus hogyan fog működni a gyakorlatban.

A gázai háborút a Hamász által október 7-én végrehajtott támadások váltották ki, amelyek során körülbelül 1200 ember halt meg, és több mint 250 embert túszul ejtettek. Az izraeli katonai kampány eddig több mint 52 700 ember halálát okozta Gázában, főként nőket, gyermekeket és időseket. Izrael biztonsági kabinetje a múlt vasárnap jóváhagyta a Hamász ellen indítandó fokozott katonai offenzívát, amely magában foglalhatja a lakosság déli irányba történő erőszakos áthelyezését, a terület végleges megszállását és a segélyek ellenőrzését.

Ez a lépés széleskörű nemzetközi elítélést váltott ki, sok izraeli szövetséges felhívta a figyelmet arra, hogy Izraelnek a nemzetközi jog értelmében biztosítania kell a humanitárius segélyek akadálytalan áthaladását. A brit közel-keleti miniszter, Hamish Falconer a Parlamentben hangsúlyozta, hogy a brit kormány súlyosan aggódik amiatt, hogy az izraeli bejelentések „veszélyes új szakaszba” sodorhatják a gázai háborút. Az ENSZ szerint a javasolt új rendszer nem felel meg a humanitárius elveknek, és a segélyek korlátozása a legsebezhetőbbek, köztük a gyermekek és idősek szenvedéséhez vezethet. A segélyezési rendszer hiányosságai miatt a segélyszervezetek aggodalmukat fejezték ki a humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében, és sürgették a határok megnyitását, hogy az élelmiszerhez való hozzáférés biztosított legyen.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük