
A vezető nélküli járművek fokozatos térnyerése
Mike Johns nem számított arra, hogy a Los Angelesből Scottsdale-be, Arizonába tartó visszaútja decemberben virálissá válik. Az utazásához egy önjáró taxit foglalt, és izgalommal ugrott be a járműbe, miközben a körülötte álló kíváncsi nézelődők figyelték. Azonban sokkal több figyelemben részesült, mint amire számított. Johns tapasztalata egy meglehetősen zavaros helyzetbe torkollott, hiszen az önvezető Waymo taxi körbe-körbe járkált egy parkolóban, miközben a nézelődők figyelték a fejleményeket. Az autó nem az elvárt módon működött, és nem volt nyilvánvaló módja annak, hogy Johns hogyan tudná helyreállítani a jármű irányítását, pedig időben el kellett jutnia a repülőtérre.
Johns rögzítette az élményét, és a felvétel szinte azonnal vírussá vált, világszerte híradásokban tűnt fel, újabb kétségeket ébresztve a közvéleményben az önvezető autók megbízhatóságával kapcsolatban. „Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” – kérdezte Johns a felvételen. Végül egy hang aktiválódott az autóban, amely azt javasolta, hogy használja a Waymo alkalmazást az irányítás visszaállításához. A Waymo, amely az Alphabet, a Google anyavállalatának birtokában van, a BBC-nek elmondta, hogy szinte azonnal kiadtak egy szoftverfrissítést, amely megoldotta a problémát. A vállalat azt állítja, hogy önvezető rendszere „jobban teljesít a balesetek elkerülésében, mint az emberek, amelyek sérüléseket, légzsák-aktiválásokat és rendőrségi jelentéseket eredményeznek”. Ugyanakkor Johns tapasztalata nem az első eset, amikor a cégnek intézkednie kellett. Tavaly a Waymo több mint 600 autót hívott vissza, miután egy jármű nekiütközött egy utcai póznának. 2024 májusában az Egyesült Államok Országos Autópálya Közlekedési Biztonsági Hivatala (NHTSA) nyomozást indított 22 Waymo járművet érintő incidens miatt.
Az önvezető jövő felé vezető út más szolgáltatások számára is zökkenőkkel teli volt. Decemberben az amerikai autógyártó, a General Motors bezárta önvezető autókkal foglalkozó leányvállalatát, a Cruise-t. A GM a stratégiai váltást azzal indokolta, hogy „jelentős időre és erőforrásokra lenne szükség a vállalkozás méretezéséhez”. 2023 októberében az egyik Cruise jármű gyalogost ütött el, és több mint 6 méteren keresztül húzta, súlyosan megsebesítve őt. Eközben tavaly februárban kiderült, hogy az Apple pletykált önvezető autó projektje is összeomlik. Az Uber 2020-ban feladta saját önvezető autós törekvéseit. Azonban néhány nagy szereplő továbbra is versenyben maradt, köztük a Zoox, amely az Amazon birtokában van, valamint a Nvidia chipgyártó és Elon Musk Teslaja. A Waymo azonban a vezető szereplő az Egyesült Államokban, már működtet önvezető taxikat Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban, Texasban, és ígérete szerint hamarosan Atlanta és Miami következik.
De miért sikerült a Waymónak ott, ahol mások, legalábbis az Egyesült Államokban, megbuktak? „Három dolog – emberek, pénz és folyamat” – mondja Sven Beiker, a Stanford Üzleti Iskola oktatója és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Beiker kiemeli, hogy az évek során a Waymo alkalmazta a legjobb önjáró járművekkel foglalkozó szakembereket, és mögötte áll a Google-tulajdonos Alphabet pénzügyi stabilitása, ami lehetővé tette számukra, hogy alaposan dolgozzanak. „Ők tényleg a szabályok szerint akarnak játszani, hogy jó gondnoka legyen a folyamatoknak… együttműködnek a szabályozókkal, hogy biztosítsák, hogy amit bevezetnek, az biztonságos” – mondja Beiker.
A jövőben a jó időjárási viszonyokkal rendelkező régiók valószínűleg előbb láthatják az önvezető szolgáltatásokat – mondja Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari vezetője. Ez magában foglalja az Egyesült Államok déli államait, például Texas és Florida, ahol a Waymo már tervezi a jövőbeni bővítéseket. „A robo-taxik még mindig sokkal jobban működnek jó időjárási viszonyok között. A nehéz havazás során általában küzdenek” – mondja Kampshoff. Kiemeli, hogy az akkumulátorok melegebb körülmények között jobban teljesítenek, ami különösen fontos az önvezető autók számára, amelyek sok energiát igényelnek az fedélzeti számítástechnika működtetéséhez. „Mindezeket összehozva a 2020-as évek második felében egy város után a másik várost fogják feloldani, majd terjeszteni azokat a városokban” – mondja.
Ez a folyamat azonban lassú lesz. „Ez egy meglehetősen munkaigényes folyamat a technológia bevezetésére, amelyben jelentős emberi vezetés is szerepet játszik” – mondja Beiker. „Ezeket a járműveket végig kell vezetni azokon az utcákon, ahol be akarják vezetni őket, és ezt újra és újra meg kell tenni, és bizonyos mértékben manuálisan kell szerkeszteni az adatokat” – teszi hozzá. Az egész folyamatot a biztonsági aggályok is hátráltathatják. „Ez csak akkor fog megtörténni, ha nem ütközünk nagy balesetekbe. Amint nagy balesetek történnek, sok ilyen műveletet leállítanak” – mondja Kampshoff. Az önvezető teherautók esetében a biztonság még nagyobb aggodalomra ad okot. „A biztonság az első számú szempont, amivel foglalkozunk” – mondja David Liu, a Plus vezérigazgatója, amely önvezető szoftvert fejleszt teherautók számára, és világszerte cégekkel, például az Amazonnal, a Hyundaival, a Volkswagennel és a Scanival dolgozik együtt. Liu elmondja, hogy az önvezető teherautóknak és járműveknek sokkal biztonságosabbnak kell lenniük, mint az átlagos ember által vezetett autóknak. „Az emberi vezetők nagyszerűek, de nem hibátlanok. A legtöbb baleset, amibe belekerülünk, a vezető figyelmetlensége miatt történik. Ezzel szemben a technológiának nincs ilyen problémája” – magyarázza Liu. „Egy robo-taxi általában városokban, alacsony sebességű környezetben közlekedik, míg a teherautók jellemzően autópályákon, magasabb sebességgel. Ezért különböző technológiai megoldásokra van szükség, hogy jobban láthatók legyenek a teherautók körül, és például hosszabb fékút kezelhető legyen.”
A jövő önvezető világának megértéséhez érdemes figyelemmel kísérni a Kínában zajló fejleményeket. Vuhan városában több mint 500 önvezető autót üzemeltet a Baidu cég. Az országban összesen 16 városban jelentettek önvezet

