
A Sesame Street a Netflixre költözik, miután Trump megvonta a támogatást
A Sesame Street, azaz a Szezám utca, népszerű gyermekműsor, mostantól a Netflix streaming szolgáltatón is elérhető lesz, miután Donald Trump amerikai elnök megvonta a finanszírozást az ingyenes közszolgáltató, a Public Broadcasting Service (PBS) számára. A Netflix bejelentette, hogy a műsor egy „szeretett alappillére a gyermekek médiájának, amely elbűvöli a fiatal elméket és elősegíti a tanulás iránti szeretetet”. Az új megállapodás keretében a Netflix 300 millió előfizetője egy új évadot kap a Szezám utcából, emellett pedig 90 órányi korábbi epizódot is megtekinthet, a műsor azonban továbbra is elérhető marad a PBS csatornán is.
A Szezám utca jövője az utóbbi időszakban bizonytalanná vált, miután a Warner Bros Discovery, amely az HBO platformot birtokolja, nem hosszabbította meg a több mint fél évszázados program szerződését. Trump elnök korábban egy végrehajtási rendeletet adott ki, amely blokkolta a szövetségi támogatást a PBS és a National Public Radio (NPR) számára, arra hivatkozva, hogy „elfogult és pártpolitikai híradásokat” terjesztenek. A Közszolgálati Műsorszórás Társaság, amely támogatta a két műsorszolgáltatót, bejelentette, hogy megszünteti a gyermekműsorokat támogató szövetségi kezdeményezést, amely többek között a Szezám utcát is érintette.
A megállapodás értelmében a PBS az új epizódokat ugyanazon a napon elérheti, amikor azok megjelennek a Netflixen. A Szezám utca története az 1960-as évek végén kezdődött, amikor a műsor társalapítói, Lloyd Morrisett és Joan Ganz Cooney, a Harvard Egyetem Oktatási Karát keresték meg egy innovatív tanítási módszerrel. Egy fejlődéslélektani pszichológusokból álló csapat dolgozott a Szezám utcai alapítókkal, hogy elemezze a gyermekpszichológiát és szórakoztató tanítási anyagokat készítsen. Jim Henson, a Muppet karakterek megalkotója is közreműködött, olyan ikonikus karakterek létrehozásában, mint például Nagy Madár, miközben a díszlet egy városi utcát idézett.
A műsor 1969. november 10-én debütált, és azóta milliárdok nőttek fel a „Tudnád mondani, hogy jutok el a Szezám utcára?” dallamára. Az évtizedek során a program és karakterei túlléptek a televízió képernyőjén, és jelentős kulturális hatást gyakoroltak. A népszerű Elmo karakter például 2002-ben a közpolitikai színtérre lépett, amikor meghívták a Kongresszusba, hogy a zenei oktatásról beszélgessen. Az Egyesült Államokban 2006-ban kitört gyermek elhízási járvány idején a Szezám utca egészséges szokásokat népszerűsítő szegmenseket sugárzott, amelyek célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedjenek a helyes táplálkozással és testmozgással. A Süti Szörny bejelentette, hogy a sütik „néha fogyasztandó ételek”, és megtanította a gyerekeket az egészséges étrendre. Michelle Obama, az Egyesült Államok korábbi first lady-je is ellátogatott a Szezám utcai stúdiókba, hogy egy szegmenst forgasson az egészséges táplálkozásról.
A Netflix az utóbbi időszakban egyre inkább a gyermekeknek szóló tartalmakra összpontosít, amelyek a szolgáltatás megtekintéseinek körülbelül 15%-át teszik ki. A közelmúltban bejelentette, hogy új epizódok érkeznek a Peppa malac című mese sorozathoz is, valamint egy mobiljáték is készül, amely kirakós játékokat és színező feladatokat tartalmaz. A Peppa malac című animációs sorozat egy négyéves malac kislány kalandjairól szól, aki a családjával együtt egy fiktív brit városban él.
A hírek között szerepel, hogy Donald Trump nemrégiben azt mondta, Oroszország és Ukrajna „azonnal” megkezdik a tárgyalásokat, miután két órás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putinnal, aki figyelmeztette, hogy „nincs esély a sikerre”, mivel az Egyesült Államok „felháborító” követeléseket támaszt a urán dúsítással kapcsolatban. Eközben a törvényhozás ideiglenes védett státuszt nyújt azoknak, akik az Egyesült Államokban szeretnének élni és dolgozni, amennyiben szülőhazájukat veszélyesnek ítélik. Az Egyesült Államok egyes államaiban várhatóan mérsékelt tornádó kockázattal kell számolni, miközben jelenleg súlyos viharriasztás van érvényben.

