Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom felszámolása után a tiltakozók titokban folytatják harcukat

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a plakátjaikat, felöltik a híres narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbeszélőiket – ezt a rutint már sokszor végigcsinálták. Mindössze három év kellett ahhoz, hogy az aktív környezetvédők csoportja, amely sokak számára megosztó, a brit közvélemény egyik legkevésbé kedvelt kampánycsoportjává váljon. A szombati demonstráción több száz aktivista várható London központjában. Azonban a mostani JSO megmozdulás teljesen eltér a korábbiaktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok. Másodsorban pedig valószínűtlen, hogy a korábbiakhoz hasonló tömeges zavargásokra sor kerülne. Valójában ez az utolsó protestálásuk. A JSO tagjai saját szavaikkal élve „felakasztják a fényvisszaverő mellényeket”, és véget vetnek a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja az, hogy megnyerték a csatájukat, mivel követelésük, miszerint új olaj- és gázengedélyek ne legyenek, már kormányzati politikává vált. Azonban a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavaró protesták ellen bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették, hogy az ilyen csoportok működhessenek.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati összejövetel egy „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat értünk el együtt, és rengeteg bizalmat fektettünk egymásba” – tette hozzá. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Számos olyan autós, aki korábban elakadt a forgalomban, a művészetek iránt érdeklődő, a nagy festmények elleni támadások miatt felháborodott emberek, vagy a sport- és színházkedvelők, akiknek az eseményeit megzavarták, szintén örömmel fogadják, hogy a JSO visszavonul. A rendőrség is üdvözli a JSO tevékenységének végét, hiszen a csoport tüntetései több ezer órányi rendőri munkát igényeltek és milliókba kerültek. A londoni Met Police 2023-ban közel 20 millió font költséget említett a JSO tüntetéseivel kapcsolatban.

A JSO megszűnése azonban nagy kérdéseket vet fel, például azt, hogy valóban véget ért-e a zavaró klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített csoportok új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímaakciókat indíthatnak-e. A stratégiai kérdések is felvetődnek: hogyan tudja a klímavédelmi mozgalom elkerülni, hogy ismét elutasítsák őket a közvéleményben? A JSO mintája kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, amelyek maximális zavart vagy közfelháborodást okoztak. Minden akciónak erőszakmentesnek kellett lennie, és a résztvevőknek felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett a letartóztatásra. A JSO vezetői, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönbüntetést kapott a forgalom megzavarásának tervezéséért, fontosnak tartották, hogy láthatóan büntessék őket, mivel ez hozzájárult a nyilvánosság figyelmének felkeltéséhez.

A közvélemény haragja és a média ellenséges tudósításai miatt a rendőrség további hatalmakat követelt az „öko-őrültek”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más demonstrálók megfékezésére. A politikai vezetők is figyeltek a kérésre. A legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási és Bírósági Törvény volt, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatást zavaró magatartás” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új jogszabályok lehetővé tették a hatóságok számára, hogy a nyilvános rendbontás szándékos okozása miatt vádat emeljenek. Most már még egy potenciális zavaró akció tervezése is súlyos börtönbüntetést vonhatott maga után.

Az új jogszabályok, amelyek a következő évben léptek életbe, tovább bővítették a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket hozva létre, például „lekötést” tárgyakhoz, súlyos zavarásokat okozó alagútásást, és a fontos infrastruktúrák megzavarását. A bíróságok, támogatva a magasabb bíróságok által, blokkolták a tüntetők jogát, hogy a legtöbb esetben „jogos indokkal” érveljenek akcióik során. A Fellebbviteli Bíróság úgy ítélte meg, hogy a vádlottak meggyőződése és motivációja túl távoli ahhoz, hogy jogos indoknak számítson a tulajdon károsítására. A bíróságok most már csak arra kérdeznek rá, hogy a vádlottak elkövették-e a bűncselekményt, nem arra, hogy miért tették azt.

A JSO megszűnése után újfajta, zavaró akciók megjelenésére lehet számítani, ahogy Lunnon is hangsúlyozta. A klímavédelmi mozgalom folytatni fogja a harcot, és új módszereket talál ki a kormány kihívására. Azonban az is világos, hogy a JSO által alkalmazott, hírhedtté vált modell már a múlté.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük