Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a nyilvánosságból, most még titkosabb formában folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkészítik transzparenseiket, előkeresik híres narancssárga mellényüket és feltöltik hangosbemondóikat – ez a rutin, amelyet már sokszor végigcsináltak. Három év alatt a csoport, amely szószólója a klímaváltozás ellenes harcnak, többek között levesek dobálásával, kukoricakeményítő festék spriccelésével és utak blokkolásával vált az Egyesült Királyság legvitatottabb kampánycsoportjává. Szombaton több száz aktivista várható London belvárosában, de a mostani megmozdulás sok szempontból eltér a korábbiaktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok, másodsorban pedig a korábbi tömeges zűrzavarra sem lehet számítani. Valójában ez a JSO utolsó demonstrációja. A csoport szerint „felakasztják a fényvisszaverő mellényeket” és lezárják polgári engedetlenségi kampányukat. Az JSO hivatalos álláspontja, hogy megnyerték harcukat, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már a kormány politikájává vált. A csoport tagjai azonban magánbeszélgetésekben elismerik, hogy a zűrzavaros demonstrációk ellen bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették számukra a működést.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati rendezvényt „örömteli ünneplésnek” nevezi. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és rengeteg bizalmat fektettünk egymásba” – mondja. Az aktivisták nem az egyedüliek, akik ünnepelnek; sok autós, akinek eddig késlekedett az útja, az művészetek iránt érdeklődő, akiket felháborított a nagy festmények elleni támadás, vagy a sportrajongók és színházlátogatók, akiket megmozdulásaik megzavartak, örömmel fogadják az JSO távozását. A rendőrség is örül, hiszen a JSO demonstrációinak biztosítása több ezer órányi rendőri munkát emésztett fel, és több millió font költséget jelentett. A Met Police 2023-ban közel 20 millió fontot jelentett a csoport tüntetéseinek költségeként.

Az JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például vajon ez valóban a zűrzavart okozó klímavédelmi akciók végének a jele-e az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerült csoportok újabb, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb akciókat indíthatnak el. Ráadásul egy stratégiai kérdés is felmerül: a széleskörű közérdeklődés ellenére a közvélemény sok esetben ellenségesen viszonyult az JSO-hoz. Hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom, hogy a jövőben is hasonló sorsra jusson?

A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akcióiknak non-violensnek kellett lenniük, és az aktivistákat elszámoltathatónak kellett tekinteni. Az akciók megtervezése során a csoport vezetői, mint Roger Hallam, aki öt év börtönbüntetést kapott a M25 forgalmának megzavarására tett kísérlete miatt, számára kulcsfontosságú volt, hogy a közvélemény előtt is látszódjon a büntetés. A rendőrség, amelyet a közfelháborodás és a kedvezőtlen médiafigyelem felébresztett, több hatalmat követelt, hogy megfékezze az „ökolókusokat”, ahogy a Sun című újság nevezte őket. Politikai reakciók is érkeztek, és 2022-ben a Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvényhozás révén szigorodtak a jogszabályok. Az új törvények értelmében a „szándékosan vagy gondatlanul közrend megzavarásának” vádja már bűncselekménynek számított.

A következő évben bevezetett közrendvédelmi törvény a rendőrség jogait jelentősen kiterjesztette, új bűncselekményeket hozva létre, például a „lekattintás” és az infrastruktúrák komoly zavarását. Az új jogszabályok következményeként a bíróságok gyakran megakadályozták, hogy a tüntetők jogi védelmet kereshettek volna. A közvélemény előtt a JSO akciói mélyen megosztották a társadalmat, sokan örülnek a csoport távozásának, míg mások úgy vélik, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem folytatódnia kell. Az JSO megszűnése új utakat kereső aktivisták megjelenését is elősegítheti, akik esetleg radikálisabb módszereket választanak.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a közvélemény támogatása a klímaváltozás ügyében megmaradt, ugyanakkor a JSO iránti ellenszenv erősödött. A legfrissebb YouGov felmérés szerint a közvélemény csupán 17%-a vélekedik kedvezően a csoport tevékenységéről. A klímavédelmi mozgalom tagjai most új módszereket keresnek, hogy elérjék céljaikat, és próbálnak figyelmet kelteni a klímaváltozás következményeire. Az új irányvonalak között szerepel a közvélemény tájékoztatása és a demokratikus rendszeren belüli hatékonyabb fellépés.

A jövőbeli akciók során a csoportoknak figyelembe kell venniük a közvélemény érzékenységét, és az eddigi tapasztalatok alapján olyan módszereket kell választaniuk, amelyek elkerülik a széleskörű elutasítást. A JSO utolsó akciója tehát nemcsak a csoport számára jelentett végét, hanem egy új korszak kezdetét is a klímavédelmi mozgalom számára, ahol a figyelemfelkeltés és a társadalmi támogatás megszerzése egyaránt kulcsszerepet játszik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük