
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklések várhatóak
Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy csökkenti a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója utalt arra, hogy a jövő hónapokban további csökkentések is várhatóak. Bár konkrét előrejelzéseket nem kívánt tenni a jövőbeli lépésekről, elmondta, hogy továbbra is úgy véli, a kamatok fokozatosan és körültekintően csökkenni fognak. Ez a legutóbbi kamatcsökkentés már a negyedik volt az elmúlt évben, és a bank fontolóra vette egy még nagyobb, 4%-ra történő csökkentést is, mivel aggodalmak merültek fel a globális kereskedelmi háború hatásai miatt, amely károsíthatja az Egyesült Királyság gazdasági növekedését.
Bailey üdvözölte a legújabb Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti megállapodást a vámokról, amelynek célja a kereskedelem ösztönzése. Kijelentette, hogy ez fontos jelzés, és reméli, hogy sok más hasonló megállapodás is születik a jövőben. Hozzátette, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval is kedvező lenne. „Talán szükség van egy kis lökésre a rendszer számára, hogy emlékeztessen minket arra, hogy a kereskedelem milyen fontos” – mondta Bailey, aki reméli, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások hozzájárulhatnak a globális kereskedelmi rendszer helyreállításához.
A Bank a kamatcsökkentés bejelentésekor hangsúlyozta, hogy bár a kereskedelmi háború negatívan befolyásolhatja a gazdasági növekedést, a hosszú távú eredmény alacsonyabb inflációt hozhat, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket kezdenek el irányítani olyan piacok felé, amelyek eddig az Egyesült Államokba szánták őket. Bailey megjegyezte, hogy a kamatok „lefelé” tartanak, de a jövőbeli csökkentések valószínűleg fokozatosak és körültekintőek lesznek.
A Bank legutóbbi ülésének jegyzőkönyvei szerint a kamatmeghatározó bizottság tagjai megosztottak voltak a kamatcsökkentés mértékét illetően. A kilenc tagból öt a 4,25%-os csökkentés mellett voksolt, ketten egy nagyobb, 4%-os csökkentésre, míg ketten a változatlan kamat fenntartása mellett döntöttek. A Bank alapkamata határozza meg a kereskedelmi bankok által kínált hitelek kamatát, így a legutóbbi emelések azt jelentették, hogy a lakáshitelt és a hitelkártyákat igénybe vevő ügyfelek többet fizettek, ugyanakkor a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak.
Jelenleg a lakástulajdonosok többsége, több mint nyolcvan százalék, fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik, de a megújításkor magasabb törlesztőrészletekkel találkozhatnak. A jelzáloghitelek kamatai azonban az utóbbi időszakban csökkenést mutattak, mivel a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év hátralévő részében. Csütörtökön a két éves fix kamatozású lakáshitel átlagos kamata 5,14%-ra, míg az ötéves szerződésé 5,08%-ra csökkent a Moneyfacts pénzügyi információs szolgáltató adatai szerint.
Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatlábát követi, így a kamatcsökkentések közvetlen hatással lesznek a havi törlesztőrészleteikre. Egy tipikus nyomkövető jelzáloggal rendelkező lakástulajdonos várhatóan körülbelül 29 fonttal csökkenti a havi törlesztőrészletét a legutóbbi csökkentés következtében – mondta a brit banki szövetség, az UK Finance.
Az inflációval kapcsolatban a legfrissebb adatok szerint a brit infláció 2,6%-kal emelkedett az áprilisi háztartási számlák növekedése előtt, és a Bank várakozásai szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az év során, mielőtt csökkenne az olaj- és gázárak várható csökkenése miatt. A kamatlábak emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsön felvétele drágábbá válik, akkor az emberek visszafogják a kiadásaikat, ami viszont csökkenti a keresletet és mérsékli az árakat.
A Bank várakozásai szerint a brit gazdaság növekedése az év első három hónapjában erősebb lehet, mint azt korábban előrejelezték, köszönhetően az amerikai cégek termékfelhalmozásának, mielőtt Trump vámjai életbe léptek. A hivatalos adatokat a jövő héten publikálják, és a kormány számára örömteli hír lenne, ha a növekedés kedvező irányba változna, hiszen a gazdaság fejlesztése a fő prioritásuk a megélhetési színvonal növelése érdekében.
Az Egyesült Királyság gazdasági helyzete tehát folyamatosan változik, és bár a kamatcsökkentések és kereskedelmi megállapodások kedvező jelek, a kormány számára még sok feladat áll előttük a gazdasági növekedés előmozdítása érdekében.

