
Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésben?
Februárban Észak-Queensland, Ausztráliában hat hónapnyi eső zúdult le, ami sok helyi lakos számára álmatlan éjszakákat jelentett. Különösen nehéz helyzetbe került Andrew Brown, aki nappal kiberbiztonsági oktató, de emellett hobbiként amatőr időjárás-előrejelzőként is tevékenykedik. Kevesen tudják, hogy ő az agy a Wally’s Weather mögött, egy Facebook-oldal mögött, amelynek 107 000 követője és havi 24 millió megtekintése van, és amely Queensland trópusi államának időjárására összpontosít. A rekordot döntő áradások idején, amikor 400 ember kényszerült elhagyni otthonát, Brown non-stop posztokat tett közzé, még éjszaka is felkelt, hogy frissítéseket osszon meg a közönségével, érzve a felelősséget, hogy hasznos információkkal szolgáljon.
Townsville-ben él, amely a régió központja, és amely január és március között híres a csapadékos, forró és párás esős évszakáról. Brown elmondta, hogy amikor jelentős időjárási esemény történik, igyekszik minél több előrejelzést adni az embereknek. „Az emberek szeretnék tudni, mi történik, mert még ha áramkimaradás is van, valószínűleg van internetkapcsolatuk” – fogalmazott. Az ő aktív és elkötelezett Facebook-közönsége jól mutatja, hogy egyre többen fordulnak a közösségi médiához időjárási hírekért és frissítésekért. Az Egyesült Államokban a Pew Research Center szerint a felnőttek 20%-a így szerzi be ezeket az információkat.
Prof. Daniel Angus, a Queenslandi Műszaki Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója, szintén tapasztalta, hogy az emberek a hivatalos időjárási figyelmeztetéseket keresik. Amikor Brisbane-ben volt, és a trópusi Alfred ciklon okozta heves esőzések és áradások közepette találta magát, ő a Meteorológiai Hivatal hivatalos tanácsait követte, mert meggyőződése, hogy ők nyújtják a legpontosabb előrejelzéseket és figyelmeztetéseket. Angus elismeri, hogy az olyan időjárási influencerek, mint Brown, népszerűsége nemcsak a mainstream médiával és a kormányzati forrásokkal szembeni bizalmatlanságból fakad, hanem abból is, hogy a közvetlen, helyi és valós idejű frissítésekre van igény, amelyeket a hagyományos média gyakran figyelmen kívül hagy.
Az influencerek közvetlen kapcsolatban állnak közönségükkel, személyre szabott elemzéseket kínálnak, és reagálnak a közösségi aggályokra. Azonban Angus figyelmeztet arra is, hogy az időjárási influencerek hajlamosak a pánikkeltésre, amit például a Townsville-i Higgins Storm Chasing is tapasztalt már. 2018-ban kritikát kaptak, mert történelmi esőzéseket és áradásokat jósoltak, amely végül nem valósult meg. Az ilyen típusú előrejelzések hozzájárulnak a pánikkeltéshez és a félretájékoztatáshoz, mivel az influencerek nem állnak olyan szigorú normák alatt, mint a hivatalos meteorológusok.
Brown, aki önállóan tanulmányozta az időjárást, saját IT mesterdiplomájával és számos technológiai képesítéssel rendelkezik, az időjárás-előrejelző berendezésekbe való befektetései miatt három évvel ezelőtt bevezette a fizetős előfizetéseket, amelyek főként a költségeit fedezik. Az AI fejlődése lehetővé teszi számára, hogy pontosabban elemezze az adatokat, és ezáltal bővítse működését Ausztráliára. Ezzel szemben Colorado állambeli Andrew Markowitz, aki meteorológiai diplomát szerzett, és emellett TikTok-on 135 000 követővel rendelkezik, elmondta, hogy a közvetítésekből, szponzorációkból és márkaszerződésekből havonta több ezer dollárt kereshet.
Brown szeretne nyugdíjba vonulni az oktatásból, hogy több időt szentelhessen a Wally’s Weather-nek és az unokáinak, de ezt még korainak érzi. Azt is elmondta, hogy nem akarja, hogy ő legyen a lap arca, mert szereti, ha az utcán sétálva senki sem ismeri fel. „Néha sorban állva hallom, ahogy az emberek beszélnek a lapról, és fogalmuk sincs róla, hogy ott vagyok” – mondta. Ezzel a hozzáállással Brown nemcsak saját hírportáljának népszerűsítését segíti elő, hanem a közösség számára is értékes információt nyújt egy olyan helyzetben, amikor az emberek a legnagyobb szükségben vannak.

