Gazdaság,  Hírek

Xi igazi kihívása nem Trump kereskedelmi háborúja

Ha Donald Trump nevét említjük a kínai nagykereskedelmi piacokon és vásárokon, az emberek gyakran egy fanyar nevetést hallanak. A 145%-os vámokkal riogató amerikai elnök nem sok félelmet keltett a kínai kereskedők között. Ezzel szemben, Trump politikája inspirálta a kínai nacionalisták egy csoportját, akik gúnyos mémeket és vírusszerű videókat készítettek, amelyekben például egy mesterséges intelligenciával generált Trump, JD Vance alelnök és Elon Musk látható, amint lábbeliket és iPhone-okat szerelnek össze. Kína nem úgy viselkedik, mint egy olyan ország, amely gazdasági fájdalommal néz szembe, és Xi Jinping elnök világossá tette, hogy Peking nem fog hátrálni. „Több mint 70 éve Kína mindig a saját erejére és kemény munkájára támaszkodott a fejlődés érdekében… soha nem támaszkodott mások ajándékaira, és nem fél semmilyen ésszerűtlen elnyomástól” – mondta a hónap elején.

Xi Jinping magabiztossága részben abból fakad, hogy Kína ma már jóval kevésbé függ az Egyesült Államoktól, mint 10 évvel ezelőtt. Az igazság azonban az, hogy Trump politikája és a vámemelések olyan nyomáspontokat érintenek, amelyek már léteznek Kína saját, küzdő gazdaságában. Az ingatlanpiaci válság, a növekvő munkahelyi bizonytalanság és az öregedő népesség miatt a kínai emberek egyszerűen nem költenek annyit, amennyit a kormány szeretne. Xi 2012-ben lépett hatalomra azzal az álommal, hogy Kínát megújítja, de ez most súlyosan próbára van téve – és nem csak az amerikai vámok által. A kérdés most az, hogy Trump vámtarifái csökkentik-e Xi gazdasági álmait, vagy képes lesz-e a meglévő akadályokat lehetőségekké változtatni.

Kínának 1,4 milliárd fős népessége van, ami elvileg hatalmas belső piacot jelent. De van egy probléma: a lakosság nem hajlandó költeni, amíg a gazdasági kilátások bizonytalanok. Ez nem a kereskedelmi háború következménye, hanem az ingatlanpiac összeomlása. Sok kínai család életük megtakarításait fektette be az otthonaikba, csak hogy az árak az utolsó öt évben drámaian csökkenjenek. A lakásfejlesztők folytatták az építkezéseket, miközben a piac összeomlott. Úgy vélik, hogy Kína teljes népessége sem töltené meg az összes üres lakást az országban. Az ország statisztikai hivatalának korábbi helyettes vezetője, He Keng két évvel ezelőtt elismerte, hogy a legrosszabb becslés szerint most már elegendő üres otthon van 3 milliárd ember számára.

Ha bejárjuk Kína tartományait, láthatjuk, hogy üres projektekkel van tele – a magas betonvázak tömegeit „szellemvárosoknak” nevezik. Mások már be vannak rendezve, a kertek szépen ki vannak alakítva, a függönyök a nyílászárókra kerültek, és úgy tűnik, hogy egy új otthon ígérete lebeg a levegőben. De csak éjszaka, amikor nem égnek a fények, lehet észlelni, hogy a lakások üresek. Egyszerűen nincs elég vevő, hogy megfeleljen a megvalósított építkezések szintjének. A kormány öt évvel ezelőtt lépett fel a lakásfejlesztők hitelfelvételi lehetőségeinek korlátozásával, de a lakásárakra és ezzel együtt a fogyasztói bizalomra gyakorolt hatás már megtörtént. Az elemzők februári Reuters felmérése alapján 2,5%-os csökkenésre számítanak az ingatlanárakban idén.

A középosztálybeli kínai családokat nem csupán a lakásárak aggasztják. Aggódnak azért is, hogy a kormány képes lesz-e nyugdíjat biztosítani számukra – a következő évtizedben körülbelül 300 millió ember, aki jelenleg 50 és 60 év között van, elhagyja a kínai munkaerőpiacot. A kínai Tudományos Akadémia 2019-es becslése szerint a kormány nyugdíjalapja 2035-re kifogyhat a pénzből. Az is aggasztja őket, hogy fiaik, lányaik és unokáik munkát tudnak-e találni, mivel a diplomás fiatalok milliói küzdenek a munkanélküliséggel. A legfrissebb hivatalos adatok szerint a 16 és 24 év közötti fiatalok körében a városi területeken több mint ötödük munkanélküli.

A kínai kormány nem tudja egyszerűen átkapcsolni a termelést az Egyesült Államokba irányuló exportból a helyi keresletre. „A gazdaságra nehezedő nyomás miatt valószínűtlen, hogy a belső keresletet jelentősen meg lehetne növelni a rövid távon” – mondja Nie Huihua professzor a Renmin Egyetemen. „Az exportok helyettesítése a belső kereslettel időt igényel.” Zhao Minghao professzor, a Fudani Egyetem Amerikai Tanulmányok Központjának helyettes vezetője szerint „Kína nem táplál nagy elvárásokat a Trump-adminisztrációval folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban… A valódi harctér a Kína belső politikájának kiigazítása, például a belső kereslet ösztönzése.”

A gazdaság élénkítése érdekében a kormány milliárdokat jelentett be gyermekgondozási támogatásokra, a bérek növelésére és a jobb fizetett szabadságra. Emellett egy 41 milliárd dolláros programot is bevezettek, amely kedvezményeket kínál a fogyasztási cikkek és elektromos járművek vásárlásakor, hogy ösztönözze az embereket a költésre. Zhang Jun professzor, a Fudani Egyetem közgazdaságtani karának dékánja azonban úgy véli, hogy ez nem „fenntartható”. „Hosszú távú mechanizmusra van szükség” – mondja. „Növelnünk kell a lakosság rendelkezésre álló jövedelmét.” Ez Xi számára sürgető. Az a jólét, amit 13 évvel ezelőtt ígért, nem vált valóra.

Xi tisztában van azzal is, hogy Kínának van egy kiábrándult fiatal generációja, amely aggódik a jövője miatt. Ez nagyobb problémákat jelenthet a Kommunista Párt számára: tüntetéseket vagy zavargásokat. A Freedom House Kína Ellenállás Monitorának egy jelentése szerint a pénzügyi panaszokkal motivált tüntetések az utóbbi hónapokban meredeken növekedtek. Minden tüntetést gyorsan elnyomnak és cenzúráznak a közösségi médiában, így valószínűtlen, hogy ez valódi fenyegetést jelentene Xi számára a közeljövőben.

„Csak akkor, ha az ország jól teljesít és a nemzet jól teljesít, akkor minden egyes ember is jól fog teljesíteni” – mondta Xi 2012-ben. Ez az ígéret akkor hangzott el, amikor Kína gazdasági felemelkedése megállíthatatlannak tűnt. Ma azonban ez a kilátás bizonytalanná vált. A területeken, ahol az elmúlt évtizedben hatalmas előrelépések történtek, mint például a fogyasztói elektronika, akkumulátorok, elektromos j

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cpq7y8vl55yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük