Gazdaság,  Hírek

1,2 millió embert érintettek a banki leállások a fizetési napon

Az Egyesült Királyságban körülbelül 1,2 millió ember tapasztalta meg a banki szolgáltatások leállását, amely a legtöbbek számára fizetési napra esett az év elején. A részletek a Lloyds, TSB, Nationwide és HSBC bankok leveleiből derültek ki, amelyek Dame Meg Hilliernek, a Commons Treasury Committee elnökének íródtak. A bizottság vizsgálja az eseményt, amely február 28-án történt. Az HSBC elmondta, hogy aznap a vásárlóknak átlagosan két órát kellett várniuk, hogy elérjék az online ügyfélszolgálat csapatát, miközben a szokásos várakozási idő öt perc. A bankok leveleiben arról számoltak be, hogy kártérítést fizettek az érintett ügyfeleknek, és ismertették azokat a lépéseket is, amelyeket a hasonló problémák jövőbeni elkerülése érdekében tesznek.

A Lloyds Banking Group ügyfelei szenvedték el a legnagyobb hatást a februári leállások során. Ron van Kemenade, a bank csoportos főoperatív igazgatója elmondta, hogy körülbelül 700,000 ember, aki a Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfele, nem tudott belépni a fiókjába az első próbálkozáskor. Azonban Kemenade azt állította, hogy ez nem minősül leállásnak, mivel a zavar időtartama alatt öt millió sikeres bejelentkezés történt. Ennek ellenére a bank közölte, hogy javítja a bejelentkezési infrastruktúráját és a monitorozó rendszereit az eset után.

A bankok levelei szerint körülbelül 250,000 TSB ügyfél, 196,255 Nationwide ügyfél és 60,000 HSBC ügyfél is zavarokat tapasztalt aznap reggel. A bankok eddig összesen több mint 114,000 fontot fizettek ki kártérítésként az ügyfeleknek, a legnagyobb összeget a Nationwide (84,341 font) utalta. Minden bank azt állította, hogy nem volt bizonyíték a csalásos tevékenységek növekedésére a zavar idején, és azt is hangsúlyozták, hogy nem volt arra utaló jel, hogy a leállások gyakrabban fordultak volna elő egyes időpontokban, például a fizetési napokon, mint más időszakokban.

A fizetési napon történt leállás nem volt az egyetlen IT probléma, amellyel a banki szektor szembesült. Márciusban kiderült, hogy kilenc jelentős bank és építőipari társaság az Egyesült Királyságban az elmúlt két évben összesen legalább 803 órányi – azaz 33 napnyi – technológiai leállást halmozott fel. A Treasury Committee, amely a banki IT hibák hatását vizsgálta, kötelezte a Barclays, HSBC, Lloyds, Nationwide, Santander, NatWest, Danske Bank, Bank of Ireland és Allied Irish Bank bankokat, hogy szolgáltassák az adatokat. A jelentés azt is megemlítette, hogy a Barclays most akár 12,5 millió font kártérítési kötelezettséggel is szembenézhet egy olyan leállás miatt, amely a januári fizetési napon érintette az ügyfeleket.

Szakértők, köztük Patrick Burgess, a BCS, a Chartered Institute for IT képviselője, és Shilpa Doreswamy, a GFT igazgatója, aki a pénzügyi szektor digitális átalakulására összpontosít, azt állították, hogy a közelmúltban tapasztalt leállások rávilágítanak a bankok elavult infrastruktúráira és hibás IT rendszereire. Doreswamy a BBC-nek csütörtökön azt nyilatkozta, hogy a fizetési napok leállásai „nem csupán a balszerencse kérdése”, hanem előre látható, megelőzhető események. „Rávilágítottak arra, hogy a bankoknak invesztálniuk kell az IT modernizálásába, hogy megakadályozzák az ügyfélbizalom csökkenését” – mondta. Hozzátette, hogy ha a bankok nem tesznek lépéseket az állásidő vagy az ügyfelek frusztrációjának csökkentésére, különösen a nagy keresletű időszakokban, az potenciálisan kockáztathatja a bankok hírnevét és ügyfelek elvesztését. „Amikor az ügyfelek nem férnek hozzá a fizetéseikhez, nem tudják kifizetni a számláikat vagy működtetni a vállalkozásaikat, a hatás nem csupán pénzügyi, hanem mélyen személyes is” – tette hozzá.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7875w07l93o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük